Jūs naudojate pasenusią naršyklės versiją. Norint naudotis šiuo tinklapiu būtina atnaujinti naršyklę.

Atsinaujinkite savo naršyklę nemokamai:

Visas transliacijas, publikacijas ir vaizdo įrašus matykite su pasirinktu planu. Pasitarti su vadybininku

SUPERBUHALTERIŲ DIENOS | Ar pasiruošę būti matomi VMI? Pašnekesys su VMI atstovais ir ekspertų diskusija

Santrauka

Kas vyko?

2023 m. sausio 12 d. SUPERBUHALTERIŲ dienų renginio metu buvo kalbinami VMI atstovai ir MOKESČIŲ SUFLERIO lektoriai Rita Zakalskienė ir Gintaras Juškauskas diskutavo tema „Ar pasiruošę būti matomi VMI?“.

Kas aptarta?

VMI stebi tiek įmonę, tiek jos akcininkus, kurie dažnai yra galutiniai naudos gavėjai, nuo pat įmonės įregistravimo pradžios. Vertinama akcininko istorija, dalyvavimas ir poveikis kitų įmonių valdyme ir kiti aspektai, kurie iš dalies lemia įmonės rizikos lygio nustatymą.

Informacija apie akcininkus, jų veiklą, darbuotojus ir jų kompetencijas, yra svarbi nustatant dividendų apmokestinimą ar neapmokestinimą bei sprendžiant, ar akcininkas yra dirbtinis darinys mokesčių tikslais, ar realiai veikianti įmonė.

VMI informaciją gauna iš pačios įmonės ir jos teikiamų privalomų formų ir deklaracijų bei bendradarbiadama su kitomis institucijomis, įskaitant užsienio mokesčių administratorius. Mokesčių administratorius turi sistemą, kurioje gali atvaizduoti formalius ir neformalius (nuosavybės, valdymo, sandorių)  ryšius tarp įmonių bei gyventojų ir taip pastebėti galimus piktnaudžiavimo ar mokesčių vengimo atvejus. VMI kontrolės departamento darbuotojai aktyviai stebi įmonių veiklą ir internetinėje erdvėje. Mokesčių administratorius bendradarbiauja su įvairiais verslo subjektais. Tarkime, gavę informacijos į būsto nuomos platformų, gali tiksliai nustatyti mokesčių mokėtojus, kurie nedeklaravo nuomos pajamų.

VMI atstovai pažymi, kad taikoma ženkliai daugiau stebėsenos priemonių nei atliekama įmonių patikrinimų. Atitinkamai ir po stebėsenos veiksmų surinktos pajamos dvigubai viršija mokesčius, kurie buvo priskaičiuoti mokestinių patikrinimų metu. Įprastai mokestines rizikas mokesčių administratorius vertina per įmonių segmentavimą pagal ekonominės veiklos rūšis lygindamas tam tikrus rodiklius (pajamos ar mokesčiai, tenkantys vienam darbuotojui, darbo užmokestis ir pan.). Todėl svarbu nurodyti tinkama veiklos kodą pagal ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių. VMI teigimu, būtent didieji mokesčių mokėtojai turi beveik nuolatinę mokesčių mokėtojų priežiūrą.

Mokesčių administratorius aktyviai naudoja klausimynus tam tikromis temomis. Jie skirti supažindinti mokesčių mokėtojus su esminiais reikalavimais, kuriuos turi atitikti įmonės, taip pat jie atlieka kontrolės funkciją. Dažnu atveju mokesčių mokėtojai po klausimynų pateikimo koreguoja deklaracijas ir sumoka papildomus mokesčius.

Verslo partnerių patikimumo vertinimas, kuris daro įtaką PVM atskaitai, vis dar yra opi problema. Visgi tiek VMI pateikia rekomendacijas, tiek pačios įmonės turi pasirengusios detalias vidines tvarkas, siekdamos užtikrinti, kad verslo partneriai atitinka nustatytus patikimumo reikalavimus.

Taip pat su VMI atstovais buvo diskutuota dėl sąnaudų faktiškumo. VMI analizuoja įmonių struktūrą, pasitelkia duomenų bazes bei sąskaitų faktūrų registrus ir tada nagrinėja, ar tam tikros paslaugos galėjo būti suteiktos, ar buvo atitinkami darbuotojai, ar už jas faktiškai apmokėta. Tik tokiu atveju tokios patirtos sąnaudos gali būti priskiriamos leidžiamiems atskaitymams. Ypatingas dėmesys kreipiamas į tarptautines įmonių grupes, pasyvias užsienio įmones.

Apklausus laidos žiūrovus, daugiau nei pusė įmonių atsakė, kad apskritai nepildė klausimynų. Didžioji dalis tų, kurie pildė, po atsakymų pateikimo jokių papildomų VMI veiksmų nesulaukė. Laidos žiūrovai VMI stebėsenos nejaučia, tačiau nemažai nerimauja, kad atėjęs mokesčių administratorius rastų klaidų.

 

Laidos nuoroda:

RODYTI DAUGIAU

RODYTI MAŽIAU

VAIZDO ĮRAŠAS 1.1

Pašnekesys su VMI atstovais

Šis vaizdo įrašas priklauso TEMAI 1:

Ar pasiruošę būti matomi VMI? Pašnekesys su VMI atstovais ir ekspertų diskusija.

PUBLIKUOTA: 2023-01-13

LEKTORIAI : Rita Zakalskienė, Gintaras Juškauskas, MERITS mokesčių patarėjai bei Vaimira Jakienė ir Artūras Klerauskas, VMI atstovai.

Kitos dalys

TEMA 1

Ar pasiruošę būti matomi VMI? Pašnekesys su VMI atstovais ir ekspertų diskusija

some_text 1:25:29

VAIZDO ĮRAŠAS 1.1

Pašnekesys su VMI atstovais

some_text 42:22

VAIZDO ĮRAŠAS 1.2

Ekspertų diskusija

Kitos dalys

TEMA 1

Ar pasiruošę būti matomi VMI? Pašnekesys su VMI atstovais ir ekspertų diskusija

some_text 1:25:29

VAIZDO ĮRAŠAS 1.1

Pašnekesys su VMI atstovais

some_text 42:22

VAIZDO ĮRAŠAS 1.2

Ekspertų diskusija