Jūs naudojate pasenusią naršyklės versiją. Norint naudotis šiuo tinklapiu būtina atnaujinti naršyklę.

Atsinaujinkite savo naršyklę nemokamai:

Gyventojams parduoda pjuvenų briketus su 9 proc. PVM
PASKELBTA: 2019-03-15
| 5 min.

Reikalavimo rašyti PVM sąskaitas faktūras, kai gyventojams išduodamas kasos aparato kvitas, nėra. Remiantis VMI išaiškinimais galima teigti, kad išrašyta PVM sąskaita faktūra kaip tik ir parodo, kad turi būti skaičiuojamas ne 9 proc., bet 21 proc. PVM. Gyventojo rašytinis patvirtinimas, kad jis naudos briketus savo gyvenamajam namui šildyti, tokiais atvejais nepadeda.

Klausimas

Kai įmonė parduoda pjuvenų briketus fiziniams asmenims asmeniniams poreikiams tenkinti, ji taiko 9 proc. PVM tarifą. Pirkėjas už briketus sumoka grynaisiais pinigais ir įmonė išduoda kasos aparato kvitą.
1. Ar tokiu atveju privaloma išrašyti PVM sąskaitą faktūrą?
2. Ar privalomas pirkėjo rašytinis patvirtinimas, kad briketus pirko savo asmeniniams poreikiams tenkinti?

MERITS atsakymas

Reikalavimai PVM sąskaitų faktūrų išrašymui nuo 2019 metų nesikeitė: kai išduodamas kasos aparato kvitas, reikalavimo gyventojui, neapmokestinamajam asmeniui, išrašyti PVM sąskaitą faktūrą nėra (LRV 2002-05-29 nutarimu Nr. 780 patvirtintų Mokesčiams apskaičiuoti naudojamų apskaitos dokumentų išrašymo ir pripažinimo taisyklių 19.1 p.).

VMI kol kas nėra paskelbusi oficialaus PMĮ 19 straipsnio komentaro dėl 9 proc. PVM tarifo taikymo malkoms ir medienos produktams, skirtiems būstams kūrenti, tačiau yra paskelbusi keletą išaiškinimų savo svetainėje. Štai keletas jų:

„7. Kaip teisingai taikyti PVM tarifą parduodamiems medienos produktams (įskaitant malkas), kai fiziniam (ar neidentifikuotam) asmeniui kasos aparato kvite išskiriamas 9 proc. PVM tarifas, o po to pirkėjas paprašo išrašyti PVM sąskaitą faktūrą?

Kai nurodytų prekių pardavimas įforminamas kasos aparato kvitu, jame gali būti išskirtas 9 proc. lengvatinis PVM tarifas, nes pardavimo metu pardavėjui nebuvo galimybės identifikuoti pirkėjo statuso. Tačiau jeigu pirkėjas (įskaitant fizinį asmenį) vėliau paprašo papildomai išduoti PVM sąskaitą faktūrą, pardavimui turi būti taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas. Todėl pirmiausia kasos aparato kvite neteisingai atspausdinti duomenys taisomi Kasos aparatų ir tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalų naudojimo taisyklių, patvirtintų VMI prie FM viršininko 2003 m. rugsėjo 18 d. įsakymu V-255, nurodyta tvarka, tada patikslinti kvito duomenys įrašomi į PVM sąskaitą faktūrą.“


„10. Ar medienos produktų (įskaitant malkas) pardavimui taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, kai nurodytų prekių pardavimas įforminamas kasos aparato kvitu, papildomai išduodama PVM sąskaita faktūra, o pirkėjas – fizinis asmuo pateikia raštišką patvirtinimą, kad įsigyti medienos produktai (įskaitant malkas) bus naudojami šeimos ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su ūkine komercine ar profesine veikla?

Kai medienos produktų (įskaitant malkas) pardavimas įforminamas kasos aparato kvitu, tačiau papildomai išrašoma PVM sąskaita faktūra (tiek pirkėjo prašymu, tiek pardavėjo iniciatyva), nurodytųjų prekių pardavimui taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas, neatsižvelgiant į pirkėjo – fizinio asmens – pateiktą patvirtinimą.“


„12. Kokia tvarka lengvatinis PVM tarifas taikomas medienos produktams (įskaitant malkas), kai jie parduodami fiziniams asmenims, kuriems už kietąjį kurą kompensacijas teikia savivaldybė?

Kai parduodant malkas ir / ar medienos produktus, skirtus kūrenti, išrašoma PVM sąskaita faktūra (kasos aparato kvitas neišduodamas), tai parduodamų malkų / medienos produktų 9 proc. lengvatinio PVM tarifo taikymo fiziniams asmenims, kuriems už kietąjį kurą kompensacijas teikia savivaldybė, kaip ir kitiems fiziniams asmenims, pagrįstumo patvirtinimui būtų tinkamas pirkėjo – fizinio asmens raštiškas patvirtinimas, kad jis perka prekes kaip buitinis vartotojas ir įsigytos prekės bus naudojamos asmeniniams, šeimos ar namų ūkio poreikiams, nesusijusiems su ūkine komercine ar profesine veikla, ar pateiktas kitoks raštiškas įrodymas (pvz., savivaldybės informacija apie tai, kad konkrečiam asmeniui kompensuojamas malkų įsigijimas, vadovaujantis Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, ar pan.).
Jeigu parduodamų malkų ir / ar medienos produktų, skirtų kūrenti, pardavimas įforminamas kasos aparato kvitu, tačiau pirkėjas – fizinis asmuo prašo, kad jam dėl savivaldybės teikiamos kompensacijos už kietąjį kurą būtų išrašyta ir PVM sąskaita faktūra, tai lengvatinis 9 proc. PVM tarifas gali būti taikomas tik tokiu atveju, jeigu pardavėjas, išdavęs kasos aparato kvitą, išrašytų ne PVM sąskaitą faktūrą, o laisvos formos dokumentą, kuriame būtų nurodyta, koks fizinis asmuo, kada, kokį kiekį, už kokią sumą ir kokių medienos produktų (įskaitant malkas) pirko ir koks kasos aparato kvitas buvo išduotas (laisvos formos patvirtinimas kartu su kasos aparato kvitu būtų pateikiami savivaldybei kompensacijai gauti).“

 

 

Mokesčių SUFLERIS – tai MERITS mokesčių patarėjų komandos sukurta žinių naujinimo paslauga buhalteriams bei finansų vadovams. Šios paslaugos abonentai turi pastovią prieigą prie daugiau nei 8000 mokesčių konsultacijų, seminarų transliacijų internetu, vaizdo įrašų, žinių testų ir kitos profesinės medžiagos. Mokesčių SUFLERIS – lengvas būdas sužinoti. Daugiau informacijos - www.sufleris.lt.