Svarbu! Spausdinimo data 2022-05-24. Ši informacija skaitymo metu gali būti atnaujinta.
Norėdami matyti aktualią redakciją apsilankykite www.sufleris.lt
Gyventojo pajamos, gautos pagal dovanojimo būdu gautą skolos reikalavimo teisę, tampa GPM objektu, jeigu gautų lėšų suma yra didesnė nei dovanojimo sutartyje nurodyta reikalavimo teisės rinkos vertė. Tokiu atveju viršijanti suma tampa pajamomis ir prievolė nuo šios sumos apskaičiuoti ir išskaičiuoti GPM tenka tokias išmokas išmokančiam asmeniui – įmonei C. Tokios GPM apmokestinamos išmokos turėtų būti deklaruojamos GPM313, GPM312 ir GPM311 deklaracijose, nurodant 70 pajamų rūšies kodą „Kitos pajamos“.
Klausimas
Fizinis asmuo A 2019 m. išsimokėtinai pardavė juridinio asmens B akcijas juridiniam asmeniui C. Pagal sutartį juridinis asmuo C turi atsiskaityti su fiziniu asmeniu A per trejus metus. Fizinis asmuo A neturėjo mokėti gyventojų pajamų mokesčio, nes akcijos buvo parduotos už mažesnę kainą, nei buvo įsigytos.
Fizinis asmuo A 2019 m. juridiniam asmeniui C likusią reikalavimo teisę padovanojo kitam fiziniam asmeniui D (vaikaičiui). Juridinis asmuo C pradėjo grąžinti skolą fiziniam asmeniui D.
Kyla klausimų dėl fizinio asmens D iš juridinio asmens C gautų lėšų apmokestinimo:
1. Ar fizinis asmuo D turėjo deklaruoti iš fizinio asmens A gautą turtą (reikalavimo teisę)?
2. Ar fizinis asmuo D turi deklaruoti iš juridinio asmens C gautas pajamas? Jei taip, tai kada?
3. Kokia yra dovanojimo būdu gautos reikalavimo teisės vertė dovanos gavimo dieną?
4. Ar fizinis asmuo D nuo gautų lėšų turi mokėti gyventojų pajamų mokestį? Jei taip, kaip šiuo atveju turėtų būti apskaičiuojamos apmokestinamosios pajamos?
MERITS atsakymas
Dėl GPM
Pagal GPMĮ 17 str. 26 dalį dovanos, gautos iš senelių, nėra apmokestinamos GPM (GPMĮ 17 str. 1 d. 26 p.). Tokios nepiniginės dovanos turėtų būti įvertinamos tikrąja rinkos kaina dovanojimo dieną - dovanojimo sutarties sudarymo dieną (GPMĮ 15 str. 1 d.). Dovanos (pajamų) gavimo data paprastai yra šios sutarties sudarymo data. Iš senelių gautos dovanos nedeklaruojamos (GPM311 deklaracijos pildymo taisyklių 2 priedo 41 p.).
Jeigu dovanojimo būdu gautos reikalavimo teisės tikroji rinkos kaina (vertė), nurodyta dovanojimo sutartyje, atitinka reikalavimo teisės dokumente nurodytą skolos sumą (skolą pagal akcijų pirkimo pardavimo sutartį), tai vaikaičiui mokestinių pasekmių neatsirastų. T. y. jeigu iš įmonės C jis atgauna tokią sumą, kurią įmonė C yra skolinga už akcijas (ar mažesnę), apmokestinamųjų pajamų nesusidarys (GPMĮ 19 str.). Tokiu atveju nei tokias išmokas išmokėjusiai įmonei C, nei pajamų gavusiam fiziniam asmeniui D pagal šiuo metu taikomą praktiką neatsiranda prievolės deklaruoti tokias išmokas ir atitinkamai – pajamas.
Jeigu tokios reikalavimo teisės tikroji rinkos kaina, nurodyta dovanojimo sutartyje, yra mažesnė nei reikalavimo teisės dokumente nurodyta skolos suma, tokiu atveju vaikaičiui atsiranda prievolė nuo gautos viršijančios sumos (skirtumo) skaičiuoti GPM. Tokios pagal reikalavimo teisę išmokamos sumos yra laikomos gyventojo A klasės pajamomis, iš kurių prievolė išskaityti GPM tenka tokias išmokas išmokančiam asmeniui – įmonei C. Tikimybė, kad realiai susiklostytų tokia situacija, yra santykinai maža.
Visgi, jeigu taip įvyktų, tai Įmonė C, išmokėjusi gyventojui GPM apmokestinamas A klasės pajamas, turėtų išmokėtą sumą deklaruoti mėnesinėje pajamų mokesčio deklaracijoje (GPM313) skiltyje „Duomenys apie su darbo santykiais ir jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusias A klasės pajamas“ ir Metinėje gyventojams išmokėtų išmokų, priskiriamų A ir B klasės pajamoms, deklaracijoje (GPM312), nurodydama 70 pajamų rūšies kodą „Kitos su darbo santykiais nesusijusios pajamos“.
Gyventojas (vaikaitis), mokestiniu laikotarpiu gavęs pagal reikalavimo teisę GPM apmokestinamų pajamų, turėtų pateikti to mokestinio laikotarpio pajamų deklaraciją (GPM311) ir dalyje „Kitos pajamos“ deklaruoti tokias gautas pajamas, nurodydamas 70 pajamų rūšies kodą „Kitos apmokestinamosios pajamos (nenurodytos GPMĮ 17 str.)“.
Dėl turto deklaravimo
Prievolė deklaruoti gautą turtą - reikalavimo teisę ir gautas lėšas, nepriklausomai nuo to, ar tos lėšos yra GPM objektas ar nėra, gyventojui (vaikaičiui) atsiranda tuo atveju, jeigu jis ar jo sutuoktinis eina Gyventojų turto deklaravimo įstatyme nurodytas pareigas: yra valstybės politikas ar kandidatas į politikus, ES Parlamento narys ar kandidatas, valstybės tarnautojas, antstolis, notaras, teismo pirmininkas ar pavaduotojas, teisėjas, Seimo, valstybės, lygių galimybių ar vaiko teisių apsaugos kontrolierius, prokuroras, kariuomenės vadas ar pavaduotojas, žvalgybos pareigūnas, LB valdybos narys, žurnalistų etikos inspektorius, Seimo, Seimo Pirmininko, Prezidento ar Ministro Pirmininko paskirtas vadovas, komisijos pirmininkas ir pavaduotojas, valstybės įmonės vadovas, aukštosios mokyklos vadovas, gyventojas, pageidaujantis gauti piniginę socialinę paramą ar paramą pirmajam būstui įsigyti, aukojantis politinės kampanijos dalyviui, biudžetinės įstaigos vadovas ar pavaduotojas, politinės partijos narys (GTDĮ 2 str.).